35-Gigapikselowa panorama Torunia największą panoramą w Polsce
Napisane 21 sierpnia, 2020
Widok panoramy w całości. Zobacz 35-Gigapikselową panoramą w 100% na specjalnie stworzonej interaktywnej stronie – LINK
Artyści fotograficy Marek Czarnecki i Jadwiga Czarnecka wykonali największą gigapikselową panoramę w Polsce. Panorama została wykonana z Kępy Bazarowej w Toruniu, z miejsca oddalonego o około sto metrów od pomostu widokowego z lewej strony Wisły. Stworzona 35-gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata.
Panorama została wykonana aparatem Canon 5DS z matrycą 50 Mpix i obiektywem Canon EF 400 mm, F/2,8L IS III USM i konwerterem dwukrotnie zwiększającym ogniskową obiektywu Extender EF 2x III, co dało rzeczywistą ogniskową 800 mm. Do wykonania panoramy wykorzystaliśmy zrobotyzowaną głowicę panoramiczną GigaPan EPIC Pro.
Panorama została wykonana z 1700 pojedynczych zdjęć. Wykonanie wszystkich zdjęć w postaci RAW zajęło ponad trzy godziny. Zastosowana ogniskowa 800 mm oraz wymagana bardzo duża głębia ostrości wynikająca z konieczności zmieszczenia w głębi ostrości obiektów oddalonych od siebie o ponad 300 metrów powodowały, że aby zapewnić właściwe parametry ekspozycji, zdecydowano się na wariant czułości ISO 1600, migawkę 1/640 s oraz przysłonę F29. Dzięki temu uniknięto ryzyka poruszenia aparatu wynikającego z silnego wiatru, jaki towarzyszył artystom w czasie sesji zdjęciowej w dniu 18 lipca 2020 roku. Gdybyśmy chcieli wydrukować panoramę, jej wymiar wyniesie 76 metrów długości i 30 metrów wysokości. Stworzona przez Państwa Czarneckich 35-gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata.
O Fundacji
Fundacja “For Photography” tworzy projekty łączące ludzi z fotografią i fotografię z ludźmi. Działamy na rzecz medium, które mając 181 lat, zawładnęło umysłami ludzi żyjących w XXI wieku. Aparaty fotograficzne i kamery zadomowiły się w bardzo wielu urządzeniach, będąc pretekstem do codziennego tworzenia obrazów, które później jako świadectwo naszych działań i emocji czy obserwowania świata umieszczamy w dostępnych mediach internetowych, jak również wymieniamy się nimi z naszymi znajomymi i rodziną.
Obraz fotograficzny zastępuje często wypowiedź budowaną za pomocą słów, a co ciekawe pokonując bariery językowe i kulturowe jest zrozumiały dla mieszkańców innych Państw i kontynentów w sposób bezpośredni, bez potrzeby tłumaczenia często tekstów opisujących nasze emocje i obserwacje na inne języki, co czasami jest po prostu niemożliwe.